781 547 023
gabinet@dolanskadent.pl
ul. Zakopiańska 166
30-434 Kraków
poniedziałek i środa: 14:00 - 19:00
Wtorek: 9:15 - 14:00
Czwartek: 10:00 - 15:00
  UMÓW WIZYTĘ: 781 547 023

Ekstrakcja

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. W dzisiejszych czasach rozwój stomatologii pozwala na leczenie zębów, które zostały dotknięte chorobą nawet w najbardziej zaawansowanym stopniu. Jednak jeżeli jest to konieczne, następuje wyrwanie zęba. Jednakże zawsze w pierwszej kolejności jest podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu uratowania zęba. Jego usunięcie jest decyzją ostateczną.
Ekstrakcja zęba – czyli jego usunięcie – jest zabiegiem chirurgicznym. Polega on na usunięciu zęba z zębodołu.

Ekstrakcja przeprowadzana jest przy użyciu specjalistycznych narzędzi – między innymi kleszczy. Usunięcia zęba można dokonać podczas znieczulenia (wszystko zależy od umiejscowienia zęba, jak również od preferencji pacjenta). Decyzję o usunięciu zęba podejmuje stomatolog lub chirurg. Przed zabiegiem usunięcia zęba dokonywany jest wywiad z pacjentem, jak również wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.


Zabieg polega na zerwaniu wiązadeł, które są odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole. Następnie wykonywane jest zwichnięcie zęba, a następnie zostaje on ostatecznie wyrwany. Następnym krokiem po usunięciu zęba jest oczyszczenie zębodołu, jak również - o ile jest to konieczne – założenie opatrunku. Gojenie się rany po usunięciu zęba trwa zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni. Po zabiegu ekstrakcji pacjent zostaje pouczony o tym, jak powinien postępować, aby rana prawidłowo się zagoiła.
Wyrwanie zęba następuje wskutek następujących przyczyn. Pierwszym z nich jest przypadek, kiedy ząb jest zniszczony tkankami.

Jest to najczęstszy powód wyrwania zęba. Dentysta jest wówczas zmuszony do jego usunięcia, gdyż ząb nie nadaje się do odbudowy metodą protetyczną, jak i zachowawczą. Kolejnym przypadkiem jest zatrzymanie zęba. Jest to rodzaj zębów, które wykształciły się, jak powinny, jednak pozostały (zatrzymały się) w tkance kostnej szczęki. Do zębów tych zalicza się między innymi zęby mądrości (ósemki), jedynki, górne trójki, jak również i zęby przedtrzonowe. Zęby, które dotknęła silna próchnica, również kwalifikuje się do usunięcia.

SPRAWDŹ DOJAZD

781 547 023
gabinet@dolanskadent.pl
ul. Zakopiańska 166
30-434 Kraków
poniedziałek i środa: 14:00 - 19:00
wtorek: 9:15 - 14:00
Czwartek: 10:00 - 15:00