781 547 023
gabinet@dolanskadent.pl
ul. Zakopiańska 166
30-434 Kraków
poniedziałek i środa: 14:00 - 19:00
Wtorek: 9:15 - 14:00
Czwartek: 10:00 - 15:00
  UMÓW WIZYTĘ: 781 547 023

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – czyli endodonacja, stosowane jest w momencie, kiedy następuje zapalenie lub też zakażenie (tak zwany zgorzel) miazgi. Przyczyny związane z zapaleniem lub też z zakażeniem miazgi mogą być różne – zapoczątkować je mogła między innymi głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi, jakie były wykonywane na zębie, jak również pękniecie lub złamanie zęba. Czasami uraz zęba może doprowadzić do uszkodzenia miazgi, nawet wtedy kiedy nie posiada on widocznych pęknięć lub odłamków. Jeżeli nie zaczniemy leczyć zmienionej zapalnie lub poprzez zakażenie miazgi zęba, wówczas może to doprowadzić do bardzo silnego bólu i wytworzenia się ropnia. Zęby, które wymagają leczenie kanałowego z reguły mogą być przyczyną bardzo silnego oraz tępego bólu. Istnieje również możliwość pojawienia się nadwrażliwości na ciepło lub zimno, boleści zęba przy jego dotknięciu lub żuciu, przebarwienie się zęba, powiększenie oraz wrażliwość węzłów chłonnych, jak również obrzęk i boleść przyległych do danego zęba tkanek. Zdarzają się sytuacje, w których nie występują żadne z wymienionych wcześniej objawów – wówczas o procesie chorobowym miazgi można dowiedzieć się jedynie na badaniu stomatologicznym lub przez wykonanie zdjęcia rtg.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zakażonej lub dotkniętej zapaleniem miazgi. Następnie dokonuje się ostrożnego czyszczenia oraz poszerzenia środka kanału i dezynfekcji kanału przy użyciu specjalnych środków. Ostatnim etapem jest szczelne wypełnienie kanału odpowiednim materiałem. Po wypełnieniu kanału ząb zostaje zamknięty materiałem kompozytowym – plombą – lub odbudowany protetycznie – poprzez koronę porcelanową. Ma to za zadanie przywrócenie zęba do pełnej jego funkcjonalności.

Leczenie kanałowe odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego. Podczas zabiegu nie odczuwa się dyskomfortu – głównie dzięki najnowszym metodom leczenia. Po zabiegu kanałowym oraz przez kilka kolejnych dni ząb może wykazywać zwiększoną wrażliwość. Dyskomfort może zostać zniwelowany poprzez zastosowanie ogólnodostępnych lub też specjalistycznych środków przeciwbólowych.

SPRAWDŹ DOJAZD

781 547 023
gabinet@dolanskadent.pl
ul. Zakopiańska 166
30-434 Kraków
poniedziałek i środa: 14:00 - 19:00
wtorek: 9:15 - 14:00
Czwartek: 10:00 - 15:00